bocek-ilaclama-sonrasinda-ev-temizleme-yontemleri

Böcek ilaçlama sonrası ev temizleme yöntemleri nelerdir?

Evler ve apartmanlar sevdiklerimiz ile birlikte olduğumuz ana yaşam alanlarımızdır. Ancak yaşam alanlarınızda yuvalanan zararlı böcekler ve kemirgenler sizin ve sevdikleriniz sağlığını tehdit etmektedirler. Bundan dolayı böceklere ve farelere karşı ilaçlı müdahale kaçınılmaz hale gelmektedir. Bunun dışındaki çabaların sonuçsuz kalacağı bilinmelidir. Evinizi güvenilir servislere ilaçlama yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken konulardan vardır. Böcek ilaçlama sonrası temizlik yöntemleri bu konuların başında gelmektedir.

Evinizde veya apartmanınızda uygulanan ilaçlı dezenfekte işleminin ardından temizlik yapılması gerekmektedir. Ancak yapılacak olan temizlik işleminin yöntemi uygulanan ilaçlama şekline göre farklılık gösterir. Bazı evlerde haşereler evin her yerine yayılmış ve her odasında yuvalanmış olabilirler. Bu durumda evin tamamen kapatılarak her yerin ilaçlaması gerekir. Burada sıvı ve püskürtme yöntemi tercih edilmektedir. Sıvı ilaçlama işlemi sonrasında 15 gün süreyle ıslak temizlik yapılması uygun olmaz. İlaçlı müdahale sonrası temizliğe başlanma süresi uygulanan yönteme göre değişiklik göstermekle birlikte en az 2 saat bazen de bir gecedir. Çünkü bazı böcek türlerine ilacın etki göstermesi uzun sürebilmektedir. Bu böceğin fizyolojik yapısı ve dayanıklılığından kaynaklanmaktadır.

Dezenfekte işlemi sonrasında asla ıslak malzemelerle temizlik yapılmaz. Bu ilacın haşereler üzerinde etki gösterebilmesi için çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aksi takdirde uygulanan yöntemin etkisi zayıflayacaktır. Çünkü ıslak malzemelerle yapılacak olan temizlik yüzeylerdeki kimyasal ilacı da sökmek suretiyle böceklerin ilacın etkisine girmesinin önüne geçmektedir. Islak temizlik yerine kuru temizlik tavsiye edilmektedir. Özellikle ölen haşere veya kemirgen türlerinin temizlenmesi bakteri ve mikrop üretiminin önüne geçecektir. 15 gün sonra Böcek ilaçlama sonrası temizlik yöntemleri olan ister ıslak, ister kuru temizlik yapabilirsiniz. Ancak evin mutfak veya banyo gibi belirli bölgelerinde uygulanan jel ilaçlama yönteminden genel bir temizliğe gerek yoktur. Kısa sürede normal yaşantınıza devam edebilir ıslak veya kuru temizlik yapabilirsiniz.

Temizlik yaparken özellikle oyuncaklar ve mutfak eşyaları gibi sıkça kullanılan eşyalar işlem öncesi koruma altına alınmış olsa da temizlenmelidir. Özellikle kapı araları, pencere kenarları, dolaplar, koltuklar ve  tezgah üzerleri temizlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir