ciyan-nedir

Çıyan Nedir?

Dünyanın kutup noktaları hariç hemen her yerinde yaşamakta olan çıyanlar, oldukça hızlı hareket eden eklem bacaklılar şubesinden bir zararlı haşere türüdür. Gelişmiş olanlarının ayaklarında fazlasıyla zehir bulunmaktadır. Bu haşere türü çok farklı sebeplerden dolayı evinize girebilir. Tespih böceği familyası ile akraba olan bu tür, kırkayak ile de oldukça fazla benzerlik göstermektedir. Fakat ayaklarının boğumlanma noktalarında, ayak sayılarının farklılığı bakımından kırkayaklar ile birbirlerinden ayrılırlar. Etçil beslenen bir hayvandır. Aslında genel itibariyle utangaç olarak bilinen çıyanlar, kendilerini tehlikede hissettikleri anda saldırıya geçerler. Etçil olabiledikleri gibi, pek çok haşere türü ile de beslenirler.

Çıyan İle Mücadele

Evinize giren haşerenin çıyan olduğuna karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk iş acil olarak iyi bir ilaçlama firması ile anlaşmaktır. Asla çıyana elinizi sürmeyiniz ve asla onu öldürmeye çalışmayınız. Bu noktada uyarmamız gereken başka bir husus, çıyanı öldürmeye kalktığınızda dış kabuksu derisinden sıyrılarak saldırıya geçebilmesidir. Bu nedenle olabildiğince ondan uzak durup, size en kısa sürede ilaçlama hizmeti verebilecek bir firmaya ulaşın.

Çıyan Nerelerde Görülebilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çıyanlar hemen her yerde görülebilirler. Özellikle bahçe içinde olan evlerde, çalıların arasında, taşların altında, çatılarda, ağaç kavuklarında ve daha pek çok yerde bulunabilirler. Bu nedenle evinizi veya bahçenizi belirli aralıklarla ilaçlama firmalarına ilaçlatmalısınız.

Eyüp Böcek İlaçlama firması ve servisi olarak tüm haşereler üzerinde olduğu gibi çıyan nedir ve çıyanlarla nasıl mücadele edilir konusunda da, çağrı merkezlerimiz üzerinden çok fazla soru ve ilaçlama talebi almaktayız. Sizler de ilaçlama konusunda merak ettiğiniz her şeyi bizlere danışabilirsiniz. 7/24 hizmet veren bir ilaçlama firması olarak her zaman bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir