farelerin-insanlara-zararlari

Farelerin İnsan Yaşamına Verdiği Zararlar

Şehir yaşamında insanların gıdalarını paylaşmak için fareler oldukça belirgin bir şekilde varlıklarını sürdürmektedir. Fareler akıllı ve sinsi hayvanlardır. Koku ve tat alma özellikleri çok gelişkin olduğundan en iyi korunan gıdalara bile ulaşmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu sebepler evlerimizin gıda bölümlerini farelerden korumak için zorunlu hale getirmektedir. Farelerden korunmak için yapılması gereken en önemli şey Fare İlaçlamadır. Örneğin evinizde fare gördünüz hemen bir ilaçlama servisini arayarak. Evimde Fare Var, ne yapmalıyım derseniz çağıracağınız servis size en güvenli ve sağlıklı şekilde farelerden kurtulmanıza olanak sağlar. Farelerle sadece kendi çabanızla baş etmek sadece zaman kaybı olacaktır. Fareler dayanıklı ve zeki yapılarıyla belirli bir süre sizden kaçacak sonrasında yine ortaya çıkacaklardır. Bu sebeple fare ile mücadelede en garanti yol Fare ilaçlamadır. İl ve ilçe ilaçlama firmalarını arayarak yardım alabilirsiniz. İstanbul fare ilaçlama açısından oldukça gelişkindir. Profesyonel ekipler sizi farelerden uzak tutmakta fayda sağlayacaklardır.

Fareler hem maddi hem sağlık açısından insanlara oldukça fazla zarar vermektedirler. Fareler lağımlarda, izbe yerlerde birçok bitki ve hayvansal ürünü tüketerek yaşamlarını sürdürür. Bünyelerinde çok fazla hastalık taşıma olanakları vardır. Bu hastalıkların başında veba gelmektedir. Veba 19 yy. da milyonlarca insanın telef olmasına neden olmuştur.  Hantavirüs, leptospiros gibi çeşitli hastalıkları taşıma ihtimali vardır. Fareler insanlara çeşitli yönlerden zarar vermektedir.  Kendilerinde taşıdıkları virüsleri, insanların besinlerine salyalarını bıkarak geçirebilir. Fiziksel olarak sivri dişleriyle insanların kulaklarını, korunmasız uzuvlarını kemirip zarar verebilir. Maddi açıdan tarladan bulunan hasata dadanan fare sürüleri ürünlerden verim alınmaz duruma getirerek büyük kayıplar yaşatabilir. Farelerin doğaya da oldukça fazla zararı bulunmaktadır. Ağaçların ve yeni yetişen bitkilerin köklerini kemirerek heba olmalarına neden olur.

Farelerin insanlardan daha fazla gelişmiş özellikleri onlarla başa çıkmayı zorlaştırır. Fareler kolay üreyen canlılar oldukları için onlarla doğru yöntemlerle başa çıkmak gereklidir. Ev de kendi yöntemlerimizle onlardan kurtulmaya çalışmak, yanlış uygulamalarla onlardan kurtulmak yerine tam aksi çoğalmalarına neden olabilir. Bulunduğunuz il ve ilçe ilaçlama firmalarına ulaşarak doğru korunma yöntemlerini uygulayabilir. Farelerden ilaçlama yoluyla tamamıyla kurtulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir