kertenkele_ilaclama

Kertenkele İlaçlama

Her evde mutlaka en az bir kez de olsa görülen bu haşere türü, genellikle yaz aylarında evlerimizi sık sık ziyaret eder. Yakalanması ve görülmesi oldukça zor olan bu haşere türü ağaçlık ve bahçelik alanlarda en fazla bulunan haşere türlerindendir. Sağlığımıza doğrudan zararı olmasa bile, gezindikleri yerler bakteri ve mikrop açısından oldukça zengin yerlerdir. Ayrıca çok sayıda yumurtlayarak onlarca kertenkelenin evlerimizde oluşmasına da neden olurlar.

Kertenkelelerin Özellikleri

Binlerce kertenkele türü vardır. Bu türleri tek tek saymak yerine onları genel olarak şöyle sınıflandırabiliriz:  Gekogiller yani gelişkin kertenkeleler ve yavru kertenkeleler. Gelişkin kertenkeleler daha çok yeşilin tüm tonlarında olabilen, sert dış yüzeyli, boyları 6-10 cm ölçülerinde olabilen ve çok iyi tırmanma özelliklerine sahip olan kertenkelelerdir. Yavru kertenkeleler ise pembe, şeffaf, açık turuncu renklerinde olabilen, ağır hareket eden, dış yüzeyi oldukça yumuşak yapıda olan kertenkelelerdir. Kılcal damarları görülebilmektedir. Gelişmiş kertenkeleler kadar olmasa da onlar da iyi bir tırmanma yeteneğine sahiptir.

Kertenkeleler engebeli alanlarda, binaların dış cephelerinde çok rahat bir şekilde gezinebilir ve buralara çok hızlı bir şekilde tırmanabilirler. Evimize girdiklerinde ise onları yakalamak oldukça imkansızdır. Genellikle kapı pervazlarının içine, halıların altına, koltukların döşemelerine, vitrinlerin veya büyük eşyaların arkasına, tablo ve çerçevelerin arkasına çok hızlı bir şekilde saklanabilme yeteneğine sahiptirler. Bir anda görünüp bir anda kaybolabilirler.

Kertenkele İle Mücadele

Kertenkelelerle tek başınıza mücadele vererek zaman kaybetmenize gerek kalmadan, evinizde ilaçlama işlemleri yaptırarak onların sizi bir daha rahatsız etmemesini sağlayabilirsiniz. Eyüp Böcek İlaçlama firmamız da kertenkele ilaçlama ve daha pek çok haşere türü ilaçlanmasında en çok tercih edilen firma olarak yıllardır hizmet vermektedir. En iyi ilaçlarımızla, en deneyimli kadromuzla ve 7/24 ulaşabileceğiniz çağrı merkezlerimizle her zaman hizmetinizdeyiz.

 

Bir önceki yazımız olan Kalorifer Böceği İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir