Okul İlaçlama

Okul; anne babaların çocuğunu küçük yaşta bıraktığı, bir yetişkin olarak geri aldığı temel eğitim kurumu.. Ebeveynler, henüz kendi ihtiyaçlarını yeni karşılamaya başlayan çocuklarını okul yönetimine ve öğretmenlerine teslim ederek evlerine döner. Çocuklar günün büyük bir bölümünü okulda geçirmektedir. Dolayısıyla, eğitim kurumlarında öğrencilerin güvenliği ve rahatı için her şey düşünülür ve eksiksiz hazırlanır. Okul binasının, sınıfların ve bahçenin bakımı eğitim sezonu açılmadan tamamlanır; her şey çocuk merkezli olarak planlanır. Ancak, haşere konusunda da her okul aynı hassasiyeti gösterir mi?

Okul İlaçlama

Velilerin bu konuda bilinçli olması ve okul ilaçlama konusunda yönetimle irtibata geçerek okul ilaçlama belgesi istemesi gerekmektedir. Halk sağlığını tehdit etmeyecek şekilde, haşere ilaçlama usül ve esaslarına uygun olarak ilaçlama gerçekleştirilmediyse, velilerin bu konuda ısrarcı olması ve okulun ilaçlanmasını sağlaması gerekmektedir. Yakındaki en iyi okul ilaçlama şirketi ile iletişime geçilerek, vakit kaybetmeden ilaçlama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu hususta özellikle ana sınıfı ve küçük sınıflardaki öğrencilere iki kat hassasiyet gösterilmelidir. Çünkü, küçük çocukların direnci büyük sınıflardaki çocuklara ve yetişkinlere göre daha düşüktür. Hastalık ya da mikrop taşıyan haşereler, çocukların oyun ve ders alanlarına dahil olduğu an çocuklar için tehlike teşkil etmektedir. Bu nedenle öncelikle okul yönetimleri, ardından veliler haşere ilaçlama ve okul ilaçlama konusunda bilinçlenmelidir.

Okul İlaçlama Nasıl Yapılmalı?

Okullarda genelde bodrum katında bulunan kazan dairesi, depo ve benzeri alanlar; haşerelerin oluşumu ve barınması için gerekli şartları taşımaktadır. Sıcak, rutubetli ve karanlık ortamlarda yaşayan hamam böceği, tahta kurusu, karafatma, akrep, çıyan ve fare gibi haşereler bu alanlarda barınmayı çok sever. Beslenmek için de buldukları boşluklardan kaçarak okul içine ziyarete çıkarlar. Çocukların beslenme saatinde yere döktüğü kırıntılar, böcekler için ziyafet niteliğindedir. Ayrıca okul bahçesinde bulunan ağaç ve çimenler de haşerelerin yaşam alanlarındandır. Bunun haricinde; ilkokul çağındaki çocuklarda çok sık rastlanan bit için okul ilaçlama uygulaması da bit salgını okul çapında yayılmadan alınacak en mantıklı önlem olacaktır. Bu nedenle;

  • Haşerelerin yuva yapabileceği alanlara itina edilmeli, bu bölgeler için gereken önlemler alınmalı.
  • Sınıf, koridor, kantin ve tuvalet gibi çocukların kullanım alanlarında doğru ilaçlama teknikleri kullanılmalı.
  • İlaçlama işlemi okulların açık olmadığı yaz tatillerinde gerçekleştirilmeli ve mutlaka çocukların doğrudan kullanım alanları ilaçtan arındırılmalı.
  • Düzenli periyotlarla ilaçlama işlemi uygulanmalı.
  • Okul çapında temizliğe son derece önem verilmeli, çocuklar bilinçlendirilmeli.
  • Ana sınıfları ve halı bulunan alanlarda, halılar sık sık temizlenmeli.
  • Perdeler ve masa örtüleri sık aralıklarla yüksek ısıda yıkanmalı.

Okul ilaçlama uygulaması hakkında bilgi almak için günün her saati bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir