tahta-kurusu-nedir

Tahtakurusu Nedir?

Tahtakurusu nedir? Diye sorulduğunda insanların çoğu tahta yiyen, tahtanın kurusunu yiyen böcekler benzeri tanımlar yapmaktadırlar. Oysaki tahtakurusu çoğu zaman tahta kurduyla karıştırılmaktadır. Ancak tahta kurtları insanlara direk olarak zarar vermez. Örneğin; tahtakurusunun en tehlikeli özelliği kan emmesidir. Kan emmekle kalmaz taşıdığı bütün mikrobu kanını emdiği insana bulaştırır. Bütün haşereler gibi hızlı bir şekilde üreyen tahtakurusu insanlara ve etrafa verdiği zarar ile fark edildiği an yok edilmesi gereken bir türdür. Tahtakurusu ile bireysel mücadele mümkün olmadığı gibi çok tehlikelidir. Yok, edilmesi zor olan bu tür önlem alınmadığın daha hızlı bir şekilde çoğalacak ve yaşam alanımızı istila edecektir. Bu yüzden tahtakurusu ilaçlama yaptırmak en akıllıca olan şey olacaktır. Tahtakurusu nedir ve zararları nelerdir başlıklı soruların vatandaşın en çok merak ettiği konulardan biridir.

Tahtakurusunun Özellikleri

Tahtakurusunun özellikleri, kan emici özelliğe sahip olan haşere türü kontrol altına alınmadığında ciddi sorunlara yol açabilir. Ağaçların ve tahtaların arasında üreyerek çoğalan tahtakurusu ile bireysel mücadele etmek mümkün olmadığı gibi çok tehlikelidir. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede tahtakurusu ilaçlama hizmeti vermekte olan bir firma ile anlaşma sağlanmalıdır. Tahtakurusunun özellikleri sıralanacak olursa;

  • Genellikle ahşap eşyalarda, tahtadan yapılmış kapı ve pencerelerde, döşemelerde, masalarda ve koltukların tahtadan olan bölgelerinde, ağaçlarda ve bahçelerde bulunurlar.
  • Parlak bir dış yüzeye sahip olan tahtakurusu, gündüzleri dinlenerek geceleri ise tahtaları kemirerek geçirirler.
  • Oldukça yavaş hareket ederler.
  • Tahtaları bile ısırıp toz haline getirebilen bu haşere etçil olmamasına rağmen insanları da ısırabilmektedir.

Evimizde bu haşerenin olduğunu anlamak için özellikle geceleri artan ve tahtadan yapılmış eşyaların yanından geçerken duyabileceğimiz seslerin olması, yerlerde tahtaların ısırılması ile dökülen tahta tozlarının olması gibi noktalara dikkat etmek yeterlidir.

Tahtakurusu İle Mücadele

Tahtakurusu mücadele edilmesi en zor olan haşerelerden biridir. Çünkü görünür yerde olmamakla birlikte genellikle eşyaların arasında bulunmaktadırlar. Tek başınıza onlara ulaşmak oldukça zordur. Bu nedenle mutlaka iyi bir firmadan tahtakurusu ilaçlama hizmeti almalı, bu haşereden en pratik şekilde kurtulmalısınız.

 

Eyüp’te böceklerden kurtulma yolları konusunda her zaman yanınızda olan İlaçlama Eyüp, tahtakurusu ilaçlama ve tüm böcek ilaçlama işlemlerinde daima yanınızdadır. Firmamıza çağrı merkezlerimiz üzerinden erişebilir ya da sitemizde bulunan ilaçlama talep formlarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Evdeki Böceklerle Mücadele Yolları başlıklı makalemizde Evdeki Böceklerle Mücadele Yolları, evdeki haşereler ve Eyüp İlaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir